Fuarlar

Genpak A.Ş. Avrasya Ambalaj 2014’te yeni ürünleri ile yer aldı

Firmanın standında tanıtılan yeni ürünler arasında yeni çift taraflı Tesa endüstriyel bantları, şekilli kesilmiş veya rulo halinde uçlu bantlar, yerli üretim bir seramik aniloks temizleme cihazı, Ecograph sıyırma bıçakları, yeni su bazlı Dyo flekso baskı mürekkepleri vardı.

Genpak – Genel Ambalaj Üretim ve Pazarlama A.Ş. Avrasya Ambalaj İstanbul 2014 – 20. Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı’nda yeni ürünlerini tanıttı. Yeni ürünler arasında Tesa’nın 0.50 mm çift taraflı endüstriyel bantlarının yeni serileri ve bu serileri zengileştiren yeni orta sert ve sert klişe bantları; Genpak’ın Genclean aniloks temizleme kimyasalını kullanarak, ultrasonik yöntemle aniloks hücrelerinin temizlenmesinde kullanılan bir aniloks temizleme cihazı, uçlu (Finger Lift) bantlar; kaplamalı, seramik uçlu, uzun ömürlü yeni Ecograph sıyırma bıçakları (Dr. Blade) ve özellikle kağıt poşet üreticileri için yeni seçenekler sunan, su ve solvent bazlı Dyo’nun flekso mürekkepleri vardı.

Genpak A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, stantta tanıttıkları yeni ürünlerin öne çıkan özelliklerini şöyle anlatıyor.

“Özellikle sert klişe bandı talebi olan firmalar için daha arzu edilen, Tesa’nın 52125 kodlu ürünü sayesinde yekpare zeminlerde daha yüksek renk şiddeti alma imkanı var. Tesa diğer bantlarımızda da daha geniş enlerde tesa bant üretti ve böylelikle müşterinin talep ettiği çeşitliliği yaratmış olduk. Tesa’nın endüstriyel çift taraflı yapışkanlı bantları içinde basım sektörü dışında kullanılan ACXplus markalı güçlü yapışkanları olan bant grupları da var.

Klişe bantları alanında özellikle yeni 0.50 mm grubunda ürünlerimiz yeni orta sert ve sert klişe bantlarımızla zenginleşti. Ayrıca özel kesimli şekiller yaparak çift taraflı bantlara uç takıyoruz (İngilizce’de Finger Lift deniliyor. Biz uçlu bant diyoruz). Çeşitli uçlu bantlar üretmeye başladık. Hem kullanıcıya büyük kolaylık sağlayan rulo halinde hem de özel şekilli kesimler halinde uçlu bantlar üretiyoruz.
Flekso baskı sektörünün en büyük sorunlarından bir tanesi seramik aniloksların iyice dolan hücrelerinin tekrar eski hale getirilmesi, yani temizlenmesidir. Bunun için de uzun yıllardan beri aniloks temizleme kimyasalları satmaktayız. Fakat bu uygulama çoğu kez elle yapıldığı için bir makineye de ihtiyaç duyuluyor. Bu fuarda bir aniloks yıkama makinesi de sergilemiş bulunuyoruz. Türkiye’de üretilmekte olduğundan, bir bakım ve teknik sorun olduğunda yerli imalatçı vasıtasıyla tamiri mümkün. Ultrasonik bir yıkama makinesi; içinde bizim Genpak’ın satışını yaptığı Genclean markalı kimyasal kullanılmak suretiyle aniloksu ilk günkü gibi temizlemek mümkün ve ithal makinelere göre de daha ekonomik. Cihazır içine suyla beraber kimyasalımızı yerleştiriyoruz. Bunları 60 dereceye kadar ısıtıyoruz. Aniloksu içine bıraktıktan sonra ses dalgalarıyla hücrelerin içine yerleşmiş kirler teker teker parçalanır ve titreşimle suyun içine düşer. Bu şekilde ses dalgası dışında herhangi bir kuvvet, yani dışardan manuel bir kuvvet uygulamadan temizlik sağlanmış oluyor. Sonra da aniloks suyla durulanıp tekrar makineye takılıyor.

Aniloks temizleme kimyasallarımızda da çeşitlerimiz arttı. Makineyle temizlik kimyasalları yanında manuel temizleme kimyasalları da çoğaldı. Özellikle aniloksları çok çabuk tıkayan su bazlı mürekkepler oluklu mukavvacıların, kağıt peçetecilerin, kağıt poşetçilerin sık kullandığı mürekkeplerdir. Onlara tavsiye edebileceğimiz çok güzel ürünlerimiz var.

Seramik, aniloks merdaneleri sıyıran Dr. Blade bıçaklarında çok güzel çeşitlerimiz çıktı. İsviçre kökenli Ecograph markasıyla üretiliyor. Çok yeni ürünlerimiz var. Bu konuda da bu fuarda iyi bir sonuç alacağımıza inanıyoruz.

Mürekkep konusunda ise Dyo Matbaa Mürekkepleri her yıl kendini yenileyen, Türkiye’nin milli kuruluşu. Su bazlı ve solvent bazlı mürekkepler konusunda çok güzel ürünlerimiz var. Özellikle kağıt poşet firmaları için yeni su bazlı mürekkeplerimiz üretildi. Daha fazla örtücülük sağlayan ve uzun metraj baskı yapan ve parlaklığı da gayet beğenilen yeni ürünlerimiz de var. Fuarda onları da sunduk.”